Andrzej Domański 2023

Kryzys klimatyczny dzieje się dziś

Powodzie błyskawiczne na południu Polski, susze rolnicze w centrum i na północy, fale gorąca latem i coraz częściej zimy praktycznie pozbawione śniegu. Kryzys klimatyczny to rzeczywistość, z jaką będziemy musieli się mierzyć w trakcie najbliższych dekad.  

Nie ulega już najmniejszej wątpliwości, że mamy do czynienia z gwałtownym wzrostem niepokojących zmian w środowisku, za którymi stoi człowiek. Widzą to obywatele, coraz częściej widzą także politycy. Raporty ekspertów, fachowców od zmian klimatu, fizyków atmosfery nie zostawiają złudzeń. Globalny wzrost temperatury o 1,5 stopnia Celsjusza w ciągu najbliższych dziesięciu lat i prawdopodobnie jeszcze wyższy w naszym kraju jest już przesądzony, a może być gorzej. Towarzyszyć mu będzie istotny wzrost ilości i intensywności ekstremalnych zjawisk pogodowych. 

Czas działać teraz!

Musimy zacząć się przygotowywać do częstszych upałów, powodzi i suszy. Koniecznie trzeba odbetonować nasze miasta, by przestały latem przypominać piekarniki i były gotowe na absorpcję większych ilości opadów w krótkim czasie. Należy zadbać, aby natura wspomogła gromadzenie wody w krajobrazie. Musimy również zapobiegać dalej idącym zmianom. Transformacja cyfrowo – energetyczna całej gospodarki, która ma na celu m.in. spowolnienie zmian klimatu i dostosowanie się do nich, jest wyzwaniem, z którym mierzy się dziś cały świat. Amerykański program Inflation Reduction Act czy europejskie programy RePower EU i NetZero Industry Act kierują setki miliardów dolarów i euro na zieloną gospodarkę cyfrową i wsparcie przemysłu produkującego na jej rzecz. Podobne programy mają także Chiny…

Transformacja energetyczna – dla klimatu i dla kieszeni

Co możemy zrobić w Polsce dla ograniczenia naszego wpływu na klimat? Koniecznych działań są dziesiątki, ale ja chciałbym się dziś skupić na transformacji energetycznej, czyli na przestawieniu gospodarki i naszych domów na zasilanie energią czystą i tanią, tak, by utrzymać naszą konkurencyjność jako państwa, a jednocześnie być   przyjaznym środowisku. Tak, prąd i ciepło dla naszych mieszkań i zakładów przemysłowych muszą być zarówno czyste, ale też  możliwie tanie. To oczywiste. Utrzymywanie energetyki opartej na węglu i paliwach kopalnych grozi naszym firmom na dwa sposoby. Po pierwsze, węgiel to obecnie najdroższe źródło energii. Po drugie, coraz więcej zachodnich firm nie chce kupować od naszych producentów produktów powstałych przy wykorzystaniu brudnej energii. 

Energetyczny skansen 

Polski system energetyczny, oparty na węglu, należy do najbardziej emisyjnych w Europie. Każda kWh wyprodukowanej energii oznacza emisję 720g CO2. Tymczasem w Niemczech jest to 330g, a we Francji tylko 70g. Zredukowanie tych wartości to nie tylko o ograniczanie zmian klimatu, ale także zapewnienie konkurencyjność naszej gospodarki i możliwość tworzenia wysokopłatnych miejsc pracy w nowoczesnych sektorach. 

Rozwiązania są znane:

1. Odnawialne Źródła Energii

2. Rozwój inteligentnych sieci energetycznych 

3. Energetyka jądrowa

4. Rozwój technologii magazynowania energii

5. Efektywność energetyczna

Każdemu z tych obszarów poświęcę w najbliższych tygodniach osobny wpis. Obserwujcie mój profil w mediach społecznościowych i odwiedzajcie moją stronę .